Katarzyna Gaworska-Lipiec

Bariatria

 

Chirurgia bariatryczna to metoda leczenia, którą stosuje się u chorych z zaawansowaną otyłością. Według badań metoda ta jest najskuteczniejszym i najtrwalszym sposobem leczenia chorobliwej otyłości. Dodatkowo wykazano, że zabieg chirurgiczny i wraz z nim redukcja masy ciała zmniejsza ryzyko śmierci o 30-40%.


Podstawowym kryterium kwalifikacji do chirurgicznego leczenia otyłości jest wiek oraz masa ciała (BMI):
    - wiek pacjenta mieści się między 18 a 65 rokiem życia
    - BMI jest równe lub wyższe 40 kg/m2
    - BMI zawiera się w przedziale 35-40 kg/m2 przy współwystępowaniu różnych chorób metabolicznych takich jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego.
    - BMI 30-34.9kg/m2 w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2, u których mimo leczenia farmakologicznego nadal występuje hiperglikemia

 


Istnieje kilka rodzajów operacji bariatrycznych. Do najczęściej wykonywanych można zaliczyć:
- laparoskopową rękawową resekcję żołądka (sleeve gastrectomy)
- by-pass żołądka (gastric by-pass)
- założenie balonu żołądkowego

 

 

Mogłoby się wydawać, że na końcowy efekt chirurgicznego leczenia otyłości ma wpływ tylko i wyłącznie to co dzieje się po operacji. Nic bardziej mylnego. Bez odpowiedniego przygotowania edukacyjnego i psychologicznego przed zabiegiem może dojść do wielu powikłań oraz niepowodzeń po interwencji, takich jak: zaburzenia odżywiania, nasilenie stanów lękowych, niedobory pokarmowe czy nawrót choroby otyłościowej.


PREHABILITACJA jest to „kompleksowe postępowanie, mające na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta”.

Ma ona za zadanie poprawić stan odżywienia, kondycję fizyczną oraz psychiczną i eliminację ewentualnych szkodliwych nałogów czy nawyków.

Według obecnych rekomendacji czas prehabilitacji powinien trwać między 4 a 6 tygodni, jednak w zależności od sytuacji odpowiednie przygotowanie wraz redukcją masy ciała przed operacją może trwać dłużej.

Moim zadaniem jest przygotowanie pacjenta do operacji pod kątem żywieniowym, fizycznym (redukcja masy ciała ustalona przez chirurga), oraz rozpoczęcie działań mających na celu zmianę nawyków żywieniowych.

 

Do największych sukcesów zawodowych zaliczam udowadnianie, że po operacji bariatrycznej można cieszyć się jedzeniem przy jednoczesnym utrzymaniu założonych celów ☺ Odzyskujemy kontrolę nad żywieniem!

 

 

Wiedza na temat pierwszych dni po operacji i odpowiednie przygotowanie merytoryczne daje pacjentowi bardzo dużo spokoju i pewności. Z tego powodu program żywieniowy na okres pooperacyjny wręczam pacjentom jeszcze przed zabiegiem. Każdy program żywieniowy układam indywidualnie, według najnowszych standardów i rekomendacji.

 

Mam nadzieję, że obawy pacjenta typu „już do końca życia nie zjem nic normalnego, a pewnie przez pierwsze parę miesięcy będę musiał/a jeść same papki” znikną już po pierwszej konsultacji!:)

 

 

Programy dietetyczne przygotowane indywidualnie dla każdego pacjenta pomagają przejść okres okołooperacyjny oraz są bardzo mocnym drogowskazem do prawidłowego żywienia. Jednak to zmiana nawyków żywieniowych i podejścia do jedzenia jest kluczem do utrzymania nowej, zdrowej masy ciała.


Dlatego na każdej wizycie:
- omawiam najczęstsze błędy występujące po operacji bariatrycznej, oraz sposoby na ich uniknięcie
- omawiam najczęstsze przyczyny nawrotu utraconych kilogramów
- pokazuje sposoby i możliwości na zmianę podejścia do jedzenia, aby w końcu ten aspekt życia stał się przyjemnością, a nie ciągłą walką! TAK, TO JEST MOŻLIWE!
- kontroluje tempo spadku masy ciała oraz samopoczucie
- dobieram odpowiednią suplementację oraz plan wdrożenia aktywności fizycznej dopasowanej do stanu zdrowia i obecnych możliwości pacjenta

 

 

Konsultacje przeprowadzam stacjonarnie oraz w formie on-line. Jakość wizyty i materiałów jest zawsze taka sama, niezależnie od formy spotkania.

Pierwsza konsultacja + program dietetyczny

  • ? badania masy i składu ciała
  • ? szczegółowy wywiad zdrowotny
  • ? szczegółowy wywiad żywieniowy
  • ? wykaz bądź omówienie badań laboratoryjnych
  • ? szczegółowy raport dotychczasowego żywienia
  • ? program żywieniowy na 21 dni dopasowany do procesu leczenia chirurgicznego otyłości
  • ? wykaz suplementacji oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego
  • ? zadania terapeutyczne
  • ? dodatkowe materiały edukacyjne
  • ? stały kontakt i wsparcie
Pierwsza wizyta obejmuje konsultację, analizę składu ciała, dokładny wywiad żywieniowy i zdrowotny, analizę dotychczasowego sposobu odżywiania, interpretację i/lub zlecenie badań laboratoryjnych oraz omówienie celów terapii i szczegółów dotyczących ustalenia indywidualnego jadłospisu wraz z uwzględnieniem ewentualnych konkretnych wytycznych od lekarza prowadzącego. Jadłospis przygotowuje do 7dni od pierwszej wizyty. Program ustalany jest na 21 dni, jest indywidualny, układany pod potrzeby Pacjenta biorąc pod uwagę kwestie zdrowotne, smakowe, organizacyjne i czasowe. Pierwszy plan żywieniowy jest przygotowywany w postaci książki mającej około 80 stron wraz z dodatkowymi materiałami firmowymi Czas konsultacji około 60min
500 zł

Konsultacja kontrolna + program dietetyczny

  • ? ocena zmian w budowie ciała
  • ? omówienie minionego okresu terapii
  • ? kontrola wyznaczonych zadań terapeutycznych i ustalenie nowych
  • ? wykaz suplementacji oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego
  • ? nowy program żywieniowy na 21 dni dopasowany do procesu leczenia chirurgicznego otyłości oraz dotychczasowych rezultatów
  • ? dodatkowe materiały edukacyjne
  • ? stały kontakt i wsparcie
Po ustalonym indywidualnie czasie następuje spotkanie kontrolne (standardowo co 3 tygodnie). Na spotkaniu analizowane są efekty terapii, zbierane informacje i uwagi na temat jadłospisu. Po spotkaniu układany jest na kolejne 21 dni nowy plan żywieniowy biorący pod uwagę wszystkie spostrzeżenia Pacjenta i skorygowany tak, aby zoptymalizować osiągnięcie założonych efektów na podstawie obserwacji z poprzednich miesięcy.
350 zł

Pakiet BARIATRIA

1300 zł zamiast
1550 zł

oszczędzasz 250 zł

Konsultacje zawarte w pakiecie zawierają wszystko co opisane zostało w rubrykach pojedynczych konsultacji (konsultacja pierwsza i konsultacja kontrolna)

  • ? pierwsza konsultacja
  • ? 3 konsultacje kontrolne (standardowo 2 spotkania przed operacją i 2 spotkania po operacji)
  • ? 4 jadłospisy na 21 dni
  • ? wykaz suplementacji
  • ? zadania terapeutyczne
  • ? dodatkowe materiały edukacyjne
  • ? stały kontakt i wsparcie
POKAŻ